Jak se vypořádat s nespavostí?

Snad každému se někdy stalo, že nemohl večer usnout a v noci se často budil. Jednou za čas je to normální, ale co když se vám to stává pravidelně a už samotné uléhání do postele pro vás znamená stres z toho, že opět neusnete? Pak jde o nespavost a tu je nutné řešit.

O nespavosti

Nespavost je poruchou spánku. Spočívá v nemožnosti usnout či ve zhoršené kvalitě spánku, při kterém se dotyčný často budí.

Nespavost neboli insomnie má různé projevy. Patří mezi ně obtížné usínání, časné ranní probuzení s neschopností znovu usnout, časté buzení se během noci a noční bělost.

Nespavost může být krátkodobá či dlouhodobá. Krátkodobá nespavost často souvisí s obtížnou životní situací. Zpravidla odezní do čtyř týdnů. Je-li insomnie delší než čtyři týdny, je třeba ji začít řešit návštěvou lékaře.

Rozlišujeme také primární a sekundární nespavost. U sekundární je vznik insomnie podmíněn jinou somatickou či psychickou nemocí a většinou odezní společně s onemocněním, které ji způsobilo.

 

Jak na nespavost?

Trpíte-li nespavostí, nenechávejte to jen tak. Zdravé spaní je pro člověka velmi důležité. Jeho nedostatek narušuje kvalitu života a vede k mnohým fyzických a psychickým problémům.

Jak ale na nespavost? Chcete-li si poradit s nespavostí a získávat opět energii ze zdravého spánku, je důležité zjistit příčinu nespavosti. V některých případech se můžete trápit špatnou kvalitou spánku a přitom stačí jen pořídit si vhodnější matraci či polštář,

Jindy jsou příčiny nespavosti závažnější a pro odstranění příčin je nutná návštěva lékaře, nejlépe psychologa či psychiatra. Léčba nespavosti se řeší farmaky i některými druhy psychoterapie.

V dnešní době lidí s nespavostí přibývá. To je dáno špatným životním stylem, ve kterém převažuje hektičnost, stresy a různé obavy.

Návrhy a realizace interiérů doporučuje našich zákazníků.